Starosta obce: Ing. Péter Köpöncei
Sídlo OcÚ: Plášťovce č. 345, 935 82 Plášťovce
Tel.č.: +421 905 322 315
Emailová adresa: starosta@plastovce.sk
www.plastovce.sk

Plášťovce – dedina s minulosťou bohatou na historické udalosti, kde sa dodnes uchovávajúca rôzne tradície.

Vedeli ste, že?
Že prírodné podmienky obce sú zaujímavá pre turistiku, zber lesných plodov, hubárčenie, rybolov i poľovníctvo? Poľovnícky revír je bohatý nielen na poľnú ale i čiernu a jeleniu zver? Náučný chodník Plášťovce nachádzajúci sa v chránenom území prírodnej rezervácie Šípka ponúka prírodovedné, geologické, a kultúrno-historické zaujímavosti. Aj milovníci vodného bohatstva a vodných zákutí, však môžu do tejto obce zamieriť aj kedykoľvek počas celého roka. Dôvodov je viacero – vodná nádrž Plášťovce, medzi miestnymi známa ako „Tarič“, a prírodný osviežujúci prameň vyvierajúci nad mystickou jaskyňou „Babba“. Počas tuhej zimy sa tu totiž kreuje malé ľadové kráľovstvo.

Náš tip, čo navštíviť:

Rímskokatolícky farský kostol sv. Juraja má 42 m vysokú vežu, postavený bol z pálených tehál v secesnom slohu s neorománskymi prvkami. Je v poradí tretím kostolom obce, prvý je spomínaný v listine z r. 1281 a je zaznačený aj na Lázárovej mape z r. 1528. Po tureckých pustošeniach kostol obnovili a prestavali. Tretí, čiže súčasný kostol, dal postaviť biskup Pál Palásthy a posvätil ho 3. júla 1898.
Na východ od kostola je kaštieľ Palásthyovcov zo začiatku l8.storočia, pôvodne postavený v barokovom štýle. Dal ho postaviť cisársky generál Ferenc Palásthy, dokončený bol v r. 1730. Na začiatku l9. stor. ho prestavali v klasicistickom štýle
V obci sa nachádza niekoľko kúriií. Dnešná kúria Ivánkovcov je dnes domovom Spolku maďarských skautov na Slovensku. Tu žil István Ivánka, bývalý hontiansky župan, básnik a vedúci Spoločnosti hontianskeho hospodárstva.

Pozoruhodné sú aj cintoríny v Plášťovciach. Na hlavnom námestí obce vysvätili 26. júla 1942 pamätník hrdinov so štátnou vlajkou. Na mieste bitky v Palásti odohranej r. 1552 stojí klasicistická božia muka v tvare štvorca so strieškou podobnou zvonovej veži. Pod skleneným oknom Božej muky v dedine zvanej Turecká kaplnka stojí pamätná tabuľa.
Medzi menšie sakrálne pamiatky patrí ešte Božia muka pred kostolom z r. 1904, železný kríž z r. 1935 so železným korpusom a s kľačiacim anjelom pod Kőlyukom, kríž Sopai vyrezaný podľa vzoru starého Istvánom Nagyom, kríž Renneki s plechovým korpusom a zinkovou strieškou, podobný je kríž Estétó so železným korpusom, kríž Bábapatak zavesený na strome, Božia muka Martinik z r. 1938 pri križovatke a kríž Veres smerom na Rykynčice.