Starosta: Árpád Bazsó
Sídlo OcÚ: Slatina č. 135, 935 84 Horné Semerovce
Tel.č.: +421 36 749 13 33
Emailová adresa: starosta@obecslatina.sk
www.slatina.sk
Vedeli ste, že?
V obci boli na zač. 19. storočia vystavané kúpele , ktoré boli okrem liečivej vody pôsobiacej na tráviace ústrojenstvo a dýchacie cesty preslávené vývozom minerálnej vody do vzdialenejších miest? Odohrával sa tu veľmi čulý a politický život a obec bola už pred 200 rokmi obľúbeným miestom pre spoločenský život v Hontianskej župe? V chýrnom tanečnom sále často usporiadavali šľachtici plesy a zábavy.
Dnes známe archeologické nálezy potvrdzujú, že oblasť Slatiny bola osídlená už v staršej dobe bronzovej, ktorá siaha do druhého storočia pred naším letopočtom. Praveké a stredoveké nálezy svedčia o prítomnosti viacerých kultúr na tomto území. Najstaršia zachovaná písomná zmienka o obci Slatina pochádza z roku 1245 a nachádza sa v pergamenovej listine kráľa Bela IV.
Náš tip, čo navštíviť:
Pri južnej strane kostola sa nachádza hrobka rodiny Dyrner. V cintoríne okolo kostola je viac náhrobných pamiatok z 18. a 19. storočia, nachádzajú sa tu kríže s kamenným korpusom a majstrovsky opracované železné kríže. Spomedzi menších sakrálnych pamiatok môžeme spomenúť kamenný kríž pri ceste do Plášťoviec, kde cez sviatky chodili miestni. Pri ceste do susednej obce Tupá smerom k minerálnym prameňom stojí železný kovaný kríž s korpusom na kamennom podstavci. Na ceste do Hokoviec stojí Božia muka, ako ju miestni nazývajú Máriina kaplnka.
Najväčším prírodným pokladom obce je prameň minerálnej vody. V roku 1802 vypracoval Dr. Pavol Kitaibel podrobnú štúdiu o fyzikálnochemických, ale i medicínskych vlastnostiach slatinskej minerálnej vody. Po prvý raz stanovil relatívne presne jej zloženie, poukázal na stabilitu jej teploty (14,4 °C) a určil jej liečivý vplyv na gastrointestinálny trakt organizmu človeka a jeho dýchacie cesty.